September 30, 2018
53 degrees, 50 dew point, wind E 6, Light Rain - NOAA, MLI at 7:52


Results By CBRC
Link to: 10k Age Groups
Link to: 5k Finish Order
Link to: 10k Finish Order

5k Age Groups

Female Winner

Plc  Name                    City            Age  Plc   Time   Pace
  1 Julie Anderson         Rock Island IL     37    7   21:38  6:57

Female Masters Winner

  1 Nicole Callahan        Moline IL          44   12   23:20  7:30

Women 19 and Under

  1 Chloe Hundertmark      Eldridge IA        11   19   29:33  9:30
  2 Clarisse Roscio        Bettendorf IA      15   20   29:33  9:30
  3 Hannah Duyvejonck      Moline IL          13   52   41:19 13:17

Women 20 to 24

  1 Haley Verbeke          Moline IL          24    8   21:52  7:02
  2 Rachel Verbeke         Moline IL          24    9   21:52  7:02

Women 25 to 29

  1 Kayla Swope            Blue Grass IA      29   48   38:19 12:19

Women 30 to 34

  1 Krista Grange          Delmar IA          34   65   48:08 15:29

Women 35 to 39

  1 Amy Hofmann            Aledo IL           39   31   31:33 10:09
  2 Lynn Flatt             Bettendorf IA      37   39   35:02 11:16
  3 Debra Zupke            Bettendorf IA      35   41   35:13 11:19

Women 40 to 44

  1 Teresa Ryan            New Liberty IA     42   29   31:17 10:04
  2 Kim Duyvejonck         Moline IL          44   37   34:35 11:07
  3 Amanda Williams        Silvis IL          42   74 1:02:29 20:05

Women 45 to 49

  1 Deborah Schliekelman   Bettendorf IA      48   21   29:40  9:32
  2 Mary Kozlov            Davenport IA       47   44   36:25 11:43
  3 Heather Bradford       Dahinda IL         48   61   45:28 14:37

Women 50 to 54

  1 Terri Buzea            Coal Valley IL     52   33   32:30 10:27
  2 Jill Yates             Bettendorf IA      53   50   39:35 12:44

Women 55 to 59

  1 Teresa Thompson        Galesburg IL       56   17   25:24  8:10
  2 Nirmala Salgado        Rock Island IL     59   22   29:41  9:33
  3 Dianne Egan            Milan IL           57   58   43:37 14:01

Women 60 to 64

  1 Vicky Wyffels          Geneseo IL         60   18   26:34  8:33
  2 Jolene Vipond          Aledo IL           63   28   31:12 10:02
  3 Jean Bermel            Wapello IA         62   36   34:29 11:05
  4 Jackie Hendershot      Rock Island IL     62   49   39:32 12:43
  5 Laurie Conard          Davenport IA       62   69   48:53 15:43
  6 Karen McCarthy         Moline IL          63   71   56:07 18:03
  7 Muriel Naumann         Iowa City IA       63   75 1:04:20 20:41

Women 65 to 69

  1 Nancy Nelson           Wilton IA          68   38   34:56 11:14
  2 Sandy Madison          Rock Island IL     65   43   36:13 11:39
  3 Jean Roeder            Fulton IL          67   56   42:24 13:38

Women 70 to 74

  1 Kathleen Nucci         Bettendorf IA      71   63   45:49 14:44
  2 Evie Plambeck          Davenport IA       71   64   45:50 14:44
  3 Linda Grange           Delmar IA          70   66   48:09 15:29

Women 75 to 79

  1 Sandy Ohlweiler        Moline IL          75   47   38:09 12:16
  2 Anne Johnson           Nokomis FL         75   59   43:50 14:06
  3 Brenda Smith           Davenport IA       76   62   45:48 14:44

Women 80 and over

  1 Diana Jamieson         Bettendorf IA      81   73   57:54 18:37

Male Winner

Plc  Name                    City            Age  Plc   Time   Pace
  1 Devin Allbaugh         Bettendorf IA      29    1   15:32  5:00

Male Masters Winner

  1 Cory Delong            Milan IL           53    3   19:35  6:18

Men 19 and under

  1 Nicholas Rhodes        Silvis IL          12   14   23:58  7:42
  2 Camden Glenn           Pleasant Valley I  19   24   29:46  9:34
  3 Landon May             Rock Island IL     12   34   34:19 11:02
  4 Trystan Duyvejonck     Moline IL          14   68   48:48 15:41

Men 25 to 29

  1 Christopher Krider     Alpha IL           29   10   22:54  7:22
  2 Jared Reschke          Rock Island IL     27   26   30:15  9:44

Men 30 to 34

  1 Nicholas May           Rock Island IL     34   35   34:19 11:02

Men 35 to 39

  1 Rick Pahl              Muscatine IA       36    2   16:45  5:23

Men 40 to 44

  1 Scott Hundertmark      Eldridge IA        42   23   29:41  9:33

Men 45 to 49

  1 James Bradford         Dahinda IL         48   60   44:25 14:17

Men 50 to 54

  1 Chris Schwenn          Le Claire IA       51    5   20:36  6:37
  2 John Parker            Bettendorf IA      51    6   21:33  6:56
  3 Stephen Rhodes         Silvis IL          50   15   23:58  7:42
  4 Dave Pobanz            Geneseo IL         53   27   30:25  9:47
  5 Mike Regan             Iowa City IA       51   32   32:25 10:25
  6 Dannie Reynolds        Walcott IA         53   55   42:20 13:37

Men 55 to 59

  1 Matt Matthews          East Moline IL     55    4   20:26  6:34
  2 Bill Molis             Davenport IA       59   16   24:09  7:46
  3 Matthew Voelcker       Moline IL          55   42   35:19 11:21
  4 Joe MacKsey            Davenport IA       59   54   42:07 13:33

Men 60 to 64

  1 Robert Wyffels         Geneseo IL         64   30   31:19 10:04
  2 Roger Wittekind        East Moline IL     62   45   37:12 11:58

Men 65 to 69

  1 Michael Tappero        Hampton IL         69   11   23:16  7:29
  2 Jim Tiedemann          Iowa City IA       69   51   40:26 13:00
  3 Devin Howard           East Moline IL     67   67   48:46 15:41

Men 70 to 74

  1 Russ Hart              Blue Grass IA      71   13   23:22  7:31
  2 James Knorr            Milan IL           74   25   29:55  9:37
  3 Allen Hale             Bettendorf IA      72   40   35:06 11:17

Men 75 to 79

  1 Bill Nabb              Coal Valley IL     79   46   37:52 12:11
  2 Arden Zentic           Milan IL           75   53   42:04 13:32

Men 80 and over

  1 John Gardner           Bettendorf IA      84   57   43:12 13:53
  2 Fran Riley             Davenport IA       85   70   50:22 16:12
  3 Ed Jamieson            Bettendorf IA      81   72   57:54 18:37

10k Age Groups

Female Winner

  1 Morgan Meseke          Bettendorf IA      28    7   42:21  6:49

Female Masters Winner

  1 Eve Reynolds           Walcott IA         53   21   50:31  8:08

Women 25 to 29

  1 Hannah Reschke         Rock Island IL     28   25   53:10  8:34

Women 30 to 34

  1 Jayme Moylan           Le Claire IA       33   15   47:42  7:41
  2 Nicole Barr            Lafayette IN       32   16   47:43  7:41
  3 Heather Sacco          Silvis IL          34   28   54:00  8:42
  4 Anna Raya              Davenport IA       32   33   54:41  8:48
  5 Rebekah Henneman       Davenport IA       34   37   59:02  9:30

Women 35 to 39

  1 Heidi Conner           Le Claire IA       37   36   57:18  9:14

Women 40 to 44

  1 Karrie Heaton          Davenport IA       40   29   54:04  8:42
  2 Joanna Davis           Rock Island IL     41   39 1:03:02 10:09
  3 Danell Debacker        Preemption IL      41   43 1:09:14 11:09
  4 Rebecca Courtright     Davenport IA       42   44 1:14:02 11:55

Women 45 to 49

  1 Deanna Glenn           Pleasant Valley I  47   42 1:04:49 10:26
  2 Molly Foley            Rock Island IL     45   45 1:26:12 13:53

Women 50 to 54

  1 Marlene Delong         Milan IL           50   46 1:31:53 14:48

Women 55 to 59

  1 Patty Gustafson        Galesburg IL       59   30   54:11  8:44
  2 Tami Peck              Bettendorf IA      55   47 1:31:53 14:48

Women 60 to 64

  1 Paula Winter           Rock Island IL     62   38 1:02:25 10:03

Women 65 to 69

  1 Rita Schaeffer         Clinton IA         67   40 1:03:51 10:17
  2 Peggy Neavor           Davenport IA       65   41 1:03:53 10:17

Male Winner

Plc  Name                    City            Age  Plc   Time   Pace
  1 Aaron Skopec           Moline IL          32    1   35:17  5:41

Male Masters Winner

  1 Daniel Austin          Davenport IA       50    2   38:15  6:10

Men 30 to 34

  1 Luke Anderson          Rock Island IL     32    4   40:58  6:36
  2 Nick Lensing           Geneseo IL         30   22   50:49  8:11

Men 35 to 39

  1 Logan Mayfield         Monmouth IL        39   11   44:54  7:14
  2 Adam Davis             Dixon IL           39   12   46:12  7:26

Men 40 to 44

  1 Brent Fiegel           Davenport IA       41    5   41:08  6:37
  2 Tim Lofgren            Bettendorf IA      43    6   41:57  6:45
  3 Dan Bailey             Riverdale IA       41    8   43:03  6:56
  4 Eric Sholl             Rock Island IL     43   13   46:22  7:28
  5 Matt Walsh             Bettendorf IA      43   20   49:18  7:56
  6 Paul Foley             Rock Island IL     42   24   53:00  8:32
  7 Nikolas Kerr           Davenport IA       42   27   53:39  8:38

Men 50 to 54

  1 Scott Downen           Moline IL          52   31   54:19  8:45
  2 Kyle Jensen            Muscatine IA       51   32   54:40  8:48

Men 55 to 59

  1 Mike Winter            Rock Island IL     59    9   43:10  6:57
  2 Mark Taghon            Bettendorf IA      56   10   44:30  7:10
  3 Mike Ethington         Rock Island IL     55   19   48:52  7:52
  4 Bob Egan               Milan IL           57   34   55:18  8:54

Men 60 to 64

  1 Don Fredericks         Geneseo IL         60    3   38:21  6:11
  2 Bob Thompson           Davenport IA       64   14   47:41  7:41
  3 Steve Vipond           Aledo IL           64   18   48:44  7:51
  4 Mark Stegmaier         Davenport IA       64   23   51:37  8:19

Men 65 to 69

  1 Bob Madison            Rock Island IL     67   17   48:07  7:45
  2 Bill Vorva             Milan IL           67   35   56:31  9:06
  3 Rick Sundin            Davenport IA       69   48 1:32:32 14:54

Men 70 to 74

  1 Jerry Donegan          Milan IL           73   26   53:21  8:35
  2 Steven Johannes        Rock Island IL     73   49 1:33:32 15:04

5k Finish Order

Plc   Name                  City                 Age   AgeGrp     Time   Pace
   1 Devin Allbaugh         Bettendorf IA        29   1 M Open    15:32  5:00
   2 Rick Pahl              Muscatine IA         36   1 M 35-39   16:45  5:23
   3 Cory Delong            Milan IL             53   1 M Mstr    19:35  6:18
   4 Matt Matthews          East Moline IL       55   1 M 55-59   20:26  6:34
   5 Chris Schwenn          Le Claire IA         51   1 M 50-54   20:36  6:37
   6 John Parker            Bettendorf IA        51   2 M 50-54   21:33  6:56
   7 Julie Anderson         Rock Island IL       37   1 F Open    21:38  6:57
   8 Haley Verbeke          Moline IL            24   1 F 20-24   21:52  7:02
   9 Rachel Verbeke         Moline IL            24   2 F 20-24   21:52  7:02
  10 Christopher Krider     Alpha IL             29   1 M 25-29   22:54  7:22
  11 Michael Tappero        Hampton IL           69   1 M 65-69   23:16  7:29
  12 Nicole Callahan        Moline IL            44   1 F Mstr    23:20  7:30
  13 Russ Hart              Blue Grass IA        71   1 M 70-74   23:22  7:31
  14 Nicholas Rhodes        Silvis IL            12   1 M  1-19   23:58  7:42
  15 Stephen Rhodes         Silvis IL            50   3 M 50-54   23:58  7:42
  16 Bill Molis             Davenport IA         59   2 M 55-59   24:09  7:46
  17 Teresa Thompson        Galesburg IL         56   1 F 55-59   25:24  8:10
  18 Vicky Wyffels          Geneseo IL           60   1 F 60-64   26:34  8:33
  19 Chloe Hundertmark      Eldridge IA          11   1 F  1-19   29:33  9:30
  20 Clarisse Roscio        Bettendorf IA        15   2 F  1-19   29:33  9:30
  21 Deborah Schliekelman   Bettendorf IA        48   1 F 45-49   29:40  9:32
  22 Nirmala Salgado        Rock Island IL       59   2 F 55-59   29:41  9:33
  23 Scott Hundertmark      Eldridge IA          42   1 M 40-44   29:41  9:33
  24 Camden Glenn           Pleasant Valley IA   19   2 M  1-19   29:46  9:34
  25 James Knorr            Milan IL             74   2 M 70-74   29:55  9:37
  26 Jared Reschke          Rock Island IL       27   2 M 25-29   30:15  9:44
  27 Dave Pobanz            Geneseo IL           53   4 M 50-54   30:25  9:47
  28 Jolene Vipond          Aledo IL             63   2 F 60-64   31:12 10:02
  29 Teresa Ryan            New Liberty IA       42   1 F 40-44   31:17 10:04
  30 Robert Wyffels         Geneseo IL           64   1 M 60-64   31:19 10:04
  31 Amy Hofmann            Aledo IL             39   1 F 35-39   31:33 10:09
  32 Mike Regan             Iowa City IA         51   5 M 50-54   32:25 10:25
  33 Terri Buzea            Coal Valley IL       52   1 F 50-54   32:30 10:27
  34 Landon May             Rock Island IL       12   3 M  1-19   34:19 11:02
  35 Nicholas May           Rock Island IL       34   1 M 30-34   34:19 11:02
  36 Jean Bermel            Wapello IA           62   3 F 60-64   34:29 11:05
  37 Kim Duyvejonck         Moline IL            44   2 F 40-44   34:35 11:07
  38 Nancy Nelson           Wilton IA            68   1 F 65-69   34:56 11:14
  39 Lynn Flatt             Bettendorf IA        37   2 F 35-39   35:02 11:16
  40 Allen Hale             Bettendorf IA        72   3 M 70-74   35:06 11:17
  41 Debra Zupke            Bettendorf IA        35   3 F 35-39   35:13 11:19
  42 Matthew Voelcker       Moline IL            55   3 M 55-59   35:19 11:21
  43 Sandy Madison          Rock Island IL       65   2 F 65-69   36:13 11:39
  44 Mary Kozlov            Davenport IA         47   2 F 45-49   36:25 11:43
  45 Roger Wittekind        East Moline IL       62   2 M 60-64   37:12 11:58
  46 Bill Nabb              Coal Valley IL       79   1 M 75-79   37:52 12:11
  47 Sandy Ohlweiler        Moline IL            75   1 F 75-79   38:09 12:16
  48 Kayla Swope            Blue Grass IA        29   1 F 25-29   38:19 12:19
  49 Jackie Hendershot      Rock Island IL       62   4 F 60-64   39:32 12:43
  50 Jill Yates             Bettendorf IA        53   2 F 50-54   39:35 12:44
  51 Jim Tiedemann          Iowa City IA         69   2 M 65-69   40:26 13:00
  52 Hannah Duyvejonck      Moline IL            13   3 F  1-19   41:19 13:17
  53 Arden Zentic           Milan IL             75   2 M 75-79   42:04 13:32
  54 Joe MacKsey            Davenport IA         59   4 M 55-59   42:07 13:33
  55 Dannie Reynolds        Walcott IA           53   6 M 50-54   42:20 13:37
  56 Jean Roeder            Fulton IL            67   3 F 65-69   42:24 13:38
  57 John Gardner           Bettendorf IA        84   1 M 80-99   43:12 13:53
  58 Dianne Egan            Milan IL             57   3 F 55-59   43:37 14:01
  59 Anne Johnson           Nokomis FL           75   2 F 75-79   43:50 14:06
  60 James Bradford         Dahinda IL           48   1 M 45-49   44:25 14:17
  61 Heather Bradford       Dahinda IL           48   3 F 45-49   45:28 14:37
  62 Brenda Smith           Davenport IA         76   3 F 75-79   45:48 14:44
  63 Kathleen Nucci         Bettendorf IA        71   1 F 70-74   45:49 14:44
  64 Evie Plambeck          Davenport IA         71   2 F 70-74   45:50 14:44
  65 Krista Grange          Delmar IA            34   1 F 30-34   48:08 15:29
  66 Linda Grange           Delmar IA            70   3 F 70-74   48:09 15:29
  67 Devin Howard           East Moline IL       67   3 M 65-69   48:46 15:41
  68 Trystan Duyvejonck     Moline IL            14   4 M  1-19   48:48 15:41
  69 Laurie Conard          Davenport IA         62   5 F 60-64   48:53 15:43
  70 Fran Riley             Davenport IA         85   2 M 80-99   50:22 16:12
  71 Karen McCarthy         Moline IL            63   6 F 60-64   56:07 18:03
  72 Ed Jamieson            Bettendorf IA        81   3 M 80-99   57:54 18:37
  73 Diana Jamieson         Bettendorf IA        81   1 F 80-99   57:54 18:37
  74 Amanda Williams        Silvis IL            42   3 F 40-44 1:02:29 20:05
  75 Muriel Naumann         Iowa City IA         63   7 F 60-64 1:04:20 20:41

10k Finish Order

Plc   Name                  City                 Age   AgeGrp     Time   Pace
   1 Aaron Skopec           Moline IL            32   1 M Open    35:17  5:41
   2 Daniel Austin          Davenport IA         50   1 M Mstr    38:15  6:10
   3 Don Fredericks         Geneseo IL           60   1 M 60-64   38:21  6:11
   4 Luke Anderson          Rock Island IL       32   1 M 30-34   40:58  6:36
   5 Brent Fiegel           Davenport IA         41   1 M 40-44   41:08  6:37
   6 Tim Lofgren            Bettendorf IA        43   2 M 40-44   41:57  6:45
   7 Morgan Meseke          Bettendorf IA        28   1 F Open    42:21  6:49
   8 Dan Bailey             Riverdale IA         41   3 M 40-44   43:03  6:56
   9 Mike Winter            Rock Island IL       59   1 M 55-59   43:10  6:57
  10 Mark Taghon            Bettendorf IA        56   2 M 55-59   44:30  7:10
  11 Logan Mayfield         Monmouth IL          39   1 M 35-39   44:54  7:14
  12 Adam Davis             Dixon IL             39   2 M 35-39   46:12  7:26
  13 Eric Sholl             Rock Island IL       43   4 M 40-44   46:22  7:28
  14 Bob Thompson           Davenport IA         64   2 M 60-64   47:41  7:41
  15 Jayme Moylan           Le Claire IA         33   1 F 30-34   47:42  7:41
  16 Nicole Barr            Lafayette IN         32   2 F 30-34   47:43  7:41
  17 Bob Madison            Rock Island IL       67   1 M 65-69   48:07  7:45
  18 Steve Vipond           Aledo IL             64   3 M 60-64   48:44  7:51
  19 Mike Ethington         Rock Island IL       55   3 M 55-59   48:52  7:52
  20 Matt Walsh             Bettendorf IA        43   5 M 40-44   49:18  7:56
  21 Eve Reynolds           Walcott IA           53   1 F Mstr    50:31  8:08
  22 Nick Lensing           Geneseo IL           30   2 M 30-34   50:49  8:11
  23 Mark Stegmaier         Davenport IA         64   4 M 60-64   51:37  8:19
  24 Paul Foley             Rock Island IL       42   6 M 40-44   53:00  8:32
  25 Hannah Reschke         Rock Island IL       28   1 F 25-29   53:10  8:34
  26 Jerry Donegan          Milan IL             73   1 M 70-74   53:21  8:35
  27 Nikolas Kerr           Davenport IA         42   7 M 40-44   53:39  8:38
  28 Heather Sacco          Silvis IL            34   3 F 30-34   54:00  8:42
  29 Karrie Heaton          Davenport IA         40   1 F 40-44   54:04  8:42
  30 Patty Gustafson        Galesburg IL         59   1 F 55-59   54:11  8:44
  31 Scott Downen           Moline IL            52   1 M 50-54   54:19  8:45
  32 Kyle Jensen            Muscatine IA         51   2 M 50-54   54:40  8:48
  33 Anna Raya              Davenport IA         32   4 F 30-34   54:41  8:48
  34 Bob Egan               Milan IL             57   4 M 55-59   55:18  8:54
  35 Bill Vorva             Milan IL             67   2 M 65-69   56:31  9:06
  36 Heidi Conner           Le Claire IA         37   1 F 35-39   57:18  9:14
  37 Rebekah Henneman       Davenport IA         34   5 F 30-34   59:02  9:30
  38 Paula Winter           Rock Island IL       62   1 F 60-64 1:02:25 10:03
  39 Joanna Davis           Rock Island IL       41   2 F 40-44 1:03:02 10:09
  40 Rita Schaeffer         Clinton IA           67   1 F 65-69 1:03:51 10:17
  41 Peggy Neavor           Davenport IA         65   2 F 65-69 1:03:53 10:17
  42 Deanna Glenn           Pleasant Valley IA   47   1 F 45-49 1:04:49 10:26
  43 Danell Debacker        Preemption IL        41   3 F 40-44 1:09:14 11:09
  44 Rebecca Courtright     Davenport IA         42   4 F 40-44 1:14:02 11:55
  45 Molly Foley            Rock Island IL       45   2 F 45-49 1:26:12 13:53
  46 Marlene Delong         Milan IL             50   1 F 50-54 1:31:53 14:48
  47 Tami Peck              Bettendorf IA        55   2 F 55-59 1:31:53 14:48
  48 Rick Sundin            Davenport IA         69   3 M 65-69 1:32:32 14:54
  49 Steven Johannes        Rock Island IL       73   2 M 70-74 1:33:32 15:04